logo
image
image

Zbiór wierszy poetek ukraińskich NIE ZABRAŁAM Z SOBĄ RADOŚCI

Posted on

W styczniu 2024 ukazał się jako tom Kolekcji literackiej Oddziału Warszawskiego SPP dwujęzyczny zbiór wierszy poetek ukraińskich, sumujący spotkania w Domu Literatury w Warszawie po 24 lutego 2022: w ramach projektu „Spilnomowa” odbyło się kilkadziesiąt spotkań z głownie twórczyniami (mężczyźni stanowili mniejszość ze względu na obostrzenia, dotyczące wyjazdu z Ukrainy). Twórczynie biorące udział w projekcie przebywały w Warszawie na czas dłuższy, albo przejazdem. Spotkania prowadzone były w języku ukraińskim, dla ukraińskiej publiczności, przebywającej w Warszawie. Koordynatorką projektu była Olha Olchowa.

Efektem cyklu jest antologia, zawierająca utwory: Ołeny Rybki i Dzwinki Matijasz (w tłumaczeniu Bogdana Barana) oraz Julii Bereżko- Kamińskiej, Mariany Sawki, Olhy Olchowej i Jordany Dranczuk (w tłumaczeniu Zbigniewa Zbikowskiego. Antologia wydana była ze środków Instytutu Literatury, ale pozostaje w całości inicjatywą SPP i naszych partnerek z projektu „Spilnomowa”.

W lutym prezes Anna Nasiłowska SPP i Zbigniew Zbikowski (Prezes Oddziału Warszawskiego a także tłumacz) uczestniczyli w promocji tomu w Ukrainie.

10.02.2024 odbyło się spotkanie w klubie DZIGA we Lwowie: wersje ukraińskie wierszy czytały poetki, a wersje tłumaczone Anna Nasiłowska i Zbigniew Zbikowski.

11.02 uczestniczyliśmy w promocji w centrum Okolny Zamek w Łucku.

12.02 odbyło się prezentujące antologię spotkanie w Centrum Krakiw i Kijowie; 13.02 – spotkanie ze studentami i kadrą Wydziału Filologicznego i Katedry Polonistyki Uniwersytetu Kijowskiego im. Szewczenki, które otworzył Rektor Wołodymir Bugrow.

14.02 byliśmy w Irpieniu, mieliśmy możliwość obejrzenia zniszczeń podczas ataku na Kijów w 2022 roku, zwiedziliśmy miejscowe Muzeum dokumentujące także obronę Irpienia oraz uczestniczyliśmy w spotkaniu poetyckim z publicznością w miejscowej Bibliotece.

Poza tym zwiedziliśmy Muzeum Hołodomoru w Kijowie, mieliśmy też możliwość wizyty w teatrze. W Kijowie w teatrze im. Iwana Franki obejrzeliśmy klasyczną, ukraińską sztukę RODZINA KAJDASZEWÓW. We Lwowie obejrzeliśmy nowe Jam factory Art Centre – prezentujące sztukę związaną z toczącą się wojną. w Łucku mieliśmy możliwość z zapoznania się z bogatymi zbiorami Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

14.02 pociągiem wyruszyliśmy z Kijowa do Warszawy. Jesteśmy pod wrażeniem życia kulturalnego, które rozwija się mimo wojny. W spotkaniach poetyckich uczestniczy znaczna liczba osób, nasza antologia spotkała się ze sporym zainteresowaniem. Wszystko to dzieje się, choć uczestnicy są uprzedzani, że w razie alarmu będą musieli udać się do schronu. Z tego powodu nie oddaje się ubrań do szatni, aby ich odbieranie nie opóźniło reakcji na alarm. Całe szczęście żadne z naszych spotkań nie zostało w ten sposób przerwane.