logo
image
image

Zarząd SPP 19.01.2019

Posted on

19 stycznia 2019 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Zarządu Głównego SPP. Co oczywiste, nie przybyli przedstawiciele Gdańska; w tym czasie odbywał się pogrzeb tragicznie zmarłego Prezydenta Miasta Pawła Adamowicza. Omawialiśmy sytuację czasopism literackich. Ukazały się ostatnie numery „Zeszytów Literackich” i „Nowej Polszy”, poza tym redaktor naczelny „Nowych Książek „Tomasz Łubieński pożegnał się z zespołem. Powstanie nowego pisma „Napis. Liryka – Epika – Dramat” wzbudza kontrowersje, ale Przewodniczący Rady Programowej „Napisu”, Piotr Mldner – Nieckowski podkreśla edukacyjny charakter pisma, odmienność założeń od innych tytułów oraz cel – propagowanie literatury. Nowe pismo nie wchodzi na miejsce dotychczasowych, ma być pomocą edukacyjną w szkołach średnich a fundusze pochodzą z innej puli, między innymi Ministerstwa Edukacji.
Omawialiśmy także sytuację ukazującego się od roku w Krakowie „Czasu Literatury”: do redakcji wchodzą członkowie krakowskiego Oddziału SPP, a pismo ma zmienić wydawcę – zamiast Biblioteki Kraków będzie to krakowskie Biuro Festiwalowe.
Omawialiśmy sytuację oddziałów. W Olsztynie w ramach Biblioteki SPP ukazały się trzy nowe książki (Almanach, „Cudoziemiec” Kazimierza Brakonieckiego i debiut poetycki Malwiny Banach, książka wybrana w konkursie). W Bydgoszczy ukazała się antologia poetycka „Nasze niepodległości” pod redakcją Bartłomieja Siwca, Wojciecha Banacha i Stefana Pastuszewskiego. Oddział Śląski znowu współpracuje z Biblioteką Śląską w Katowicach.
Omawialiśmy konieczność dalszych działań w sprawie ubezpieczeń dla twórców oraz 50% kosztów uzyskania za wieczory autorskie.
Mówiliśmy także o formach podziękowania dla osób wspierających działania SPP.
Zarząd przyjął nowych członków, są to: Robert Rybicki (Kraków), Andrzej M. Grabowski (Warszawa) i Justyna Paluch (Wrocław).