logo
image
image

Wspieramy Ukrainę!

Posted on

Od początku wojny, wytoczonej 24 lutego 2022 Ukrainie, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich zajmuje zdecydowaną postawę, wspierającą walkę Ukrainy o niepodległość, zachowanie demokracji oraz integralności terytorialnej Państwa. Już 24 lutego deklarację w imieniu SPP wydała Prezes Zarządu Głównego SPP prof. Anna Nasiłowska, następnie Oddział Krakowski SPP wydał oświadczenie, podkreślające potrzebę opowiedzenia się Rosjan wobec aktu agresji na teren sąsiedniego państwa.

Od początku włączamy się w różne inicjatywy: nasi członkowie nadsyłają wiersze i inne utwory do planowanej antologii. Udzielamy także pomocy konkretnym osobom – służąc informacjami, kontaktując ze sobą ludzi i instytucje. Nasze strony Fb przekazują informacje – na przykład o książkach dla dzieci w języku ukraińskim, dostępnych online. To bardzo ważne, by dzieci, które znalazły się w zupełnie nowym otoczeniu, często w szoku, mogły mieć kontakt z literaturą.

SPP wraz z innymi organizacjami literackimi podpisało list do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutu Książki o podjęcie działań pomocowych dla twórców z Ukrainy (stypendia, rezydencje). List został wysłany 28.02. Swój plan działania ma Instytut Literatury, pragnie inwestować w tłumaczenia literatury polskiej na język ukraiński. Nasi członkowie będą wspierać inicjatywy służące współpracy.

Oddział Gdański SPP pozostaje w kontakcie z pisarką ukraińską, mieszkającą w Gdyni, której książka miała się ukazać w maju w Kijowie, co oczywiście w obecnej sytuacji nie będzie możliwe.

W Lublinie, który leży niedaleko granicy, pojawiła się konieczność szybkiego wsparcia jednego z naszych kolegów, u którego pojawiła się dość liczna grupa niespodziewanych gości, uciekających przed wojną. Odział Lubelski od lat wspiera współpracę z Ukrainą, publikując tłumaczenia utworów z Ukrainy w polskich tłumaczeniach (działa specjalna seria wydawnicza).

Podobnie jak większość społeczeństwa nasi członkowie angażują się aktywnie w pomoc uchodźcom: udzielają schronienia, przekazują datki, działają w punktach pomocy.

W Warszawie zadeklarowaliśmy także włączenie się w planowane działania dla uchodźców Nowego Światu Muzyki. W tym samym lokalu działał wcześniej, w okresie Majdanu, Ukraiński Świat, obecnie miasto Warszawa wystawiło lokal w komercyjnym przetargu. O ile lokal pozostanie w gestii Stowarzyszenia Smolna – będziemy wspierać działania. Nastąpiła szybka zmiana planów: Biesiada Literacka w Domu Literatury w Warszawie, cykliczna impreza OW SPP, w marcu poświęcona zostanie w całości Ukrainie.

Oddział Warszawski SPP otrzymał list z Narodowego Związku Pisarzy Ukrainy, z którym do tej pory nie mieliśmy bezpośrednich relacji. List pisarzy z broniącego się bohatersko Kijowa bardzo nas poruszył.

Trwa korespondencja, otrzymaliśmy kolejny list (po polsku), napisał go prof. Dymytro Czystyak z Narodowego Związku Pisarzy Ukrainy, wiceprezes tej organizacji. Bardzo dziękuje za nasze listy, postawę, wsparcie. Myślą o dalszych działaniach, gromadzą teksty o wojnie. Literatura podczas działań wojennych wydaje się mniej ważna, ale tak nie jest: przechowuje pamięć, analizuje doświadczenie, pozwala je rozumieć. W tym wypadku jest coś jeszcze: Rosja nigdy nie zaakceptowała odrębności kultury ukraińskiej i języka, zaprzecza ich istnieniu!

Tags: , ,