logo
image
image

Umowy o dzieło: Forum Organizacji Kreatywnych

Posted on

SPP i Forum Organizacji Kreatywnych

21. 01. 2021 online spotkały się znowu środowiska teatralne, muzyczne i literackie, skupione w różnych organizacjach. Spotkanie poświęcone było sprawie procedowania Ustawy o statusie artysty zawodowego, która została złożona w Sejmie, ale nie trafiła do harmonogramu prac. Tymczasem właśnie teraz odczuwa się jej brak, gdyż ubezpieczenie społeczne oznacza również możność korzystania z pomocy medycznej.

Palącym problemem jest próba obarczenia składkami ZUS umów o dzieło i niejasne kryteria, jakimi kierują się różne instytucje rozstrzygając, czy mamy do czynienia z pracą wynagradzaną przez podpisanie umowy-zlecenia, czy umową od dzieło.

W opinii wszystkich przedstawicieli rozmaitych zawodów kultury umowa o dzieło, przewidująca 50% kosztów uzyskania, powinna być stosowana wszędzie tam, gdzie w grę wchodzi Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Rozmija się to z praktyką orzeczeń sądowych. W muzyce dochodziło do tego, że eksperci ZUS rozstrzygali czy np. partia fletu w wykonaniu utworu muzycznego jest partią solową, czy chodzi o „zwykłą czynność”, oczywiście kwestionując uprawnienia do 50% kosztów uzyskania. Sporną sprawą, dotyczącą literatury, jest spotkanie autorskie, argument nasz mówi, że nikt inny nie może za autora odbyć spotkania, więc nie jest to zwykła czynność.

Problemem jest też to, że umowy o dzieło były nadużywane (np. dzieło: umycie okna).

Postulujemy wprowadzenie otwartego katalogu czynności artystycznych, sformułowanego na zasadzie wyliczenia, a w szczególności: napisanie utworu, spotkanie autorskie itd.

Uzgodniono, że odbywać się będą dalsze spotkania, następne – poświęcone freelancerom w pandemii.

Tags: , , , ,