logo
image
image

SPP na temat projektu Ustawy o ubezpieczeniach dla artystów

Posted on

21 maja 2021 w trybie online (Zoom) odbyło się spotkanie Forum Organizacji Kreatywnych, zrzeszającego różne organizacje świata teatru, muzyki, sztuk wizualnych, filmu i literatury poza SPP jest tam także STL i UL), poświęcone projektowi Ustawy o ubezpieczeniach dla artystów.

Spotkanie miało charakter konsultacji, uczestniczył w nim Dyrektor Narodowego Instytutu Chopina Artur Szklener, ze środowiska literackiego uczestniczyła Prezes SPP i Rafał Lisowski, przewodniczący STL.

Podczas dyskusji zwracano uwagę, że Ustawa będzie procedowana w bardzo trudnych warunkach społecznych. Już pierwsza reakcja na projekt w internecie oraz wywiad red. Mazurka z Iloną Łebkowską w radiu RMF pokazał, że bardzo trudno będzie zwalczać poglądy całkowicie wykluczające to rozwiązanie, odwołujące się do dobrze nam znanego stereotypu – jeśli artysta nie jest bogaty, to znaczy, że jego sztuka nie cieszy się uznaniem, więc powinien zmienić zawód.

Zgodnie z postulatem SPP z ustawy ma zniknąć określenie „status” w odniesieniu do artystów, to są uprawnienia, a status – dotyczy organizacji, określanych jako reprezentatywne. SPP ma szansę stać się taką organizacją. Organizacje będą odpowiedzialne za ocenę profesjonalizmu.

Uprawnienia należą się osobom prowadzącym działalność twórczą, niezależnie od członkostwa, po spełnieniu obiektywnych warunków – czyli jeśli artysta jest profesjonalistą, nie ma innych źródeł utrzymania niż działalność artystyczna, nie jest ubezpieczony z KRUS i nie prowadzi działalności gospodarczej, która zapewnia mu dostęp do systemu na zasadach przewidzianych dla tych grup.

Ustawa zapewnia dopłaty dla niżej zarabiających i sprawia, że artyści uzyskują dostęp do ubezpieczenia zdrowotnego, zasiłku chorobowego, macierzyńskiego i – po spełnieniu wymogów wieku – emerytury.

W odpowiedzi na postulaty SPP o objęcie także grupy zatrudnionych etatowo dyrektor Szklener powiedział, że nie ma takiej możliwości, w tej ustawie chodzi o grupę, która nie ma innej podstawy ubezpieczenia. W tej chwili ok. 400 osób w skali kraju ubezpiecza się wg obecnie istniejących reguł, dla większości bariera finansowa (wyliczenie składek od średniej płacy w danym województwie) jest niemożliwa do spełnienia.

Skutkiem wprowadzenia Ustawy będą jednak zmiany, które pozytywnie wpłyną na całe środowisko.

Uregulowana zostanie po naszej myśli sprawa 50% kosztów uzyskania przychodów z działalności objętej prawem autorskim – przez lata był z tym problem.

Poza tym pisarze (oraz dziennikarze) będą mogli (to sprawa przepisów wykonawczych itd.) korzystać z tantiem z ustawy reprograficznej (w tej chwili – są wykluczeni).

Istnieją spore zagrożenia dla Ustawy. Nie wiadomo, jakie zmiany pojawią się w procesie legislacji w Sejmie.

Idea ekonomiczna ustawy opiera się na zbilansowaniu wpływów z opodatkowania tzw. wolnych nośników. W ostatniej chwili wykluczono -ze względów politycznych – smartfony, choć merytorycznie nie jest to dobrze uzasadnione, gdyż smartfon służy i do czytania, i do odtwarzania filmów, i do słuchania muzyki – czyli jest nośnikiem umożliwiającym korzystanie z efektów pracy artystycznej. Są też urządzeniem bardzo popularnym.

Tags: ,