logo
image
image

List pisarek

Posted on

List PISAREK

My, polskie pisarki, zrzeszone w Stowarzyszeniu Pisarzy Polskich, uważamy, że mamy nie tylko prawo, ale i obowiązek zabrać głos po wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Wybuch konfliktu i pojawienie się masowych protestów ulicznych jest wynikiem wieloletniego lekceważenia głosu kobiet w debacie publicznej.

Tylko kobieta, której sprawa ta bezpośrednio dotyczy, wspierana przez mężczyznę, który poczuwa się do ojcostwa, ma prawo decydować, co robić w sytuacji obciążenia płodu ciężkimi wadami. Powinna odpowiedzialnie rozważyć swoją sytuację życiową, ocenić szanse dziecka na godne życie i wziąć pod uwagę własne siły, także psychiczne. Niestety, często spotyka się z brakiem wsparcia ze strony mężczyzny, choć każde dziecko ma nie tylko matkę. W Polsce nakłada się na barki kobiet podwójny ciężar, odpowiedzialność za dom i odpowiedzialność za utrzymanie rodziny. Nie można od nikogo żądać heroizmu.

Szermuje się abstrakcyjnymi argumentami moralnymi. Upominamy się o argumenty racjonalne. Stan histerii, trwającej do lat trzydziestu, zaburzył procedury medyczne a lekarze często bardziej skłonni są chronić własne sumienia niż pacjentki. W Polsce kobieta z samoistnym poronieniem traktowana jest jako podejrzana o aborcję. Odmawia się młodym ludziom podstawowej edukacji, niezbędnej przed wejściem w wiek dojrzewania. Brak informacji o środkach antykoncepcyjnych i dostępu do nich. Powszechna, państwowa opieka medyczna nie umożliwia dostępu do badań. Młode kobiety boją się zachodzenia w ciążę, by nie stać się zakładniczkami abstrakcyjnych reguł, rzekomo motywowanych religią miłości.

Nie wszyscy wiedzą, ale my jako autorki się z tym spotykamy, że w Polsce już pojawiła się cenzura obyczajowa. Od kilku lat temat niechcianej ciąży znika z utworów dla młodzieży. Wydawcy się boją, choć literatura pomaga młodym ludziom przygotować się na sprawy, z którymi i tak zmierzą się w życiu dorosłym.

Dziękujemy wszystkim mężczyznom, którzy rozumieją te problemy i wspierają kobiety.

Dość hipokryzji! Chcemy miłości i wolności! To oznacza także wolność podejmowania decyzji we własnych sprawach.

Warszawa, 29.10.2020

Anna Nasiłowska, Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich

Żaneta NalewajkTurecka, Przewodnicząca Komisji Kwalifikacyjnej SPP

Łucja Dudzińska, poetka, członkini Zarządu Głównego SPP

Małgorzata Karolina Piekarska, Przewodnicząca Oddziału Warszawskiego SPP

Małgorzata StrękowskaZaremba, członkini Zarządu OW SPP

Manula Kalicka, członkini Zarządu Warszawskiego SPP

Anna Fryczkowska, pisarka

Marta Fox, pisarka

Sylwia Gibaszek, poetka

Krystyna Kofta, pisarka

Tamara BołdakJanowska, poetka

Krystyna Lenkowska, poetka, tłumaczka

Anna Janko, poetka, pisarka

Joanna Jagiełło, pisarka

Magdalena Niedźwiedzka, pisarka

Krystyna Rodowska, poetka, tłumaczka

oraz

Piotr Mitzner, poeta, eseista

Krzysztof Beśka, członek Zarządu Oddziału Warszawskiego SPP

Jarosław Mikołajewski, poeta, esiesta

Tags: , , , ,