logo
image
image

Drugie posiedzenie Zespołu Antykryzysowego przy MKiDn

Posted on

Dnia 13 maja online odbyło się posiedzenie Zespołu Antykryzysowego przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego z udziałem Wicepremiera Piotra Glińskiego, Wiceministów MKiDN, prezesów stowarzyszeń i związków oraz dyrektorów niektórych instytucji kultury. SPP reprezentowała Prezes Anna Nasiłowska.

Wicepremier Gliński nie otrzymał naszych postulatów z 3 maja, zostały przesłane jeszcze raz. Zapewniono nas, że w najbliższym czasie odbędzie się posiedzenie specjalnego zespołu ds książki. Prezes Nasiłowska mówiła o działaniach SPP w okresie pandemii, wspomniała o gdańskiejBibliotece Kwarantanna„, zawierającej pdfy książek w wolnym dostępie, która w kwietniu 2020 miała przeszło 50 tysięcy wejść. Podniosła problem trudności przy współpracy z samorządami, następnie rozwijany przez wielu innych uczestników dyskusji. Postulowała, by specjalne środki przeznaczać raczej na działania i przestawienie na specjalny tryb już istniejących struktur, niż tworzenie nowych.

W piątek, 16.05 spodziewane jest ogłoszenie wyników kolejnych wniosków o zapomogi socjalne. Środki w tej puli zwiększono o 4 mln. Nadal obowiązuje zasada, że jednorazowe przyznanie zapomogi nie wyklucza z ubiegania się o kolejną, w następnym miesiącu. Także w piątek nastąpi ogłoszenie wyników naboru do programu Kultura w Sieci (tu SPP, za pośrednictwem Oddziału Krakowskiego składało projekt). Niestety, było bardzo dużo zgłoszeń!

Ustawa o ubezpieczeniach dla artystów jest dalej procedowana. W tej chwili gotowych jest 12 towarzyszących jej rozporządzeń, czeka na obliczenie przez GUS skutków regulacji, potem znajdzie się w wykazie prac rządowych i przejdzie do etapu konsultacji.

Zabrani wnioskowali o uchylenie wymogu wkładu własnego w wypadku małych projektów.

W szczególnej sytuacji znalazły się żne grupy: na przykład tancerze nadal muszą utrzymywać formę i ćwiczyć, a często zostali pozbawieni dochodów iz powodu zamknięcia instytucjidostępu do sal ćwiczeń. W podobnej sytuacji są muzycy. Wicepremier Gliński zapowiedział odblokowanie możliwości prób i ćwiczeń, a także nagrań audiowizualnych bez udziału publiczności. Z kolei dyrektor Jacek Głomb (teatr w Legnicy) obawiał się, że widzowie będą stronić od teatru, nawet gdy nastąpi odblokowanie. Wiele instytucji samorządowych już usłyszało, że muszą liczyć się z utratą środków w tym roku, ale także w przyszłym.

Domy kultury dostały 100% więcej dotacji na animację, szkolenia, prowadzenie kursów.

Muzycy nie wiedzą, co z imprezami. Warszawska Jesień może zorganizować część koncertów online, ale to oznacza brak wpływów z biletów, a więc pociąga za sobą konieczność aneksowania umów.

Tags: , , , , , , , , ,