logo
image
image

Dialog polsko-ukraiński

Posted on

W dniach 3-9 września 2018 odbyły się kolejne spotkania z cyklu: Dialog dwóch kultur. Miejscami konferencji były kolejno: Krzemieniec (Muzeum Juliusza Słowackiego), Nahujowice (miejsce urodzenia Iwana Franki), Drohobycz (miasto Bruno Schulza i Kazimierza Wierzyńskiego), Żurawno (miejsce urodzenia Mikołaja Reja) oraz Lwów. Środowisko literackie reprezentowali pisarze zainteresowani tematyką historyczną, poeci, autorzy związani rodzinnie z Wołyniem i Podolem oraz badacze twórczości pisarzy z tych regionów. Stowarzyszenie Pisarzy Polskich reprezentowała Prezes Anna Nasiłowska.
W trakcie imprezy złożyliśmy kwiaty w wielu miejscach, związanych z polską literaturą, między innymi pod tablicami we Lwowie, upamiętniającymi dom rodzinny Zbigniewa Herberta przy ulicy Łyczakowskiej 55 i w kościele św. Antoniego, gdzie upamiętniony został chrzest poety. W Żurawnie w ramach uzgodnień z merem miasta rozmawialiśmy o przyszłej izbie, poświęconej Mikołajowi Rejowi.
Imprezę Dialog dwóch kultur organizują: Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku (dyr. Mariusz Olbromski jest poetą, członkiem SPP) oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie. Wsparcia udziela Senat RP, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Konsulat Generalny RP we Lwowie i w Łucku.