logo
image
image

Wanda Chotomska – pożegnanie

Posted on

Wanda Chotomska (26 X 19292 VIII 2017) – poetka, wielka dama polskiej literatury dla dzieci. Godna następczyni Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Studiowała dziennikarstwo. Przyjaźniła się z Mironem Białoszewskim i wspólnie z nim pisała utwory publikowane w „Świerszczykupod pseudonimem Wanda Miron. Autorka dobranocki Jacek i Agatka, scenariuszy, sztuk i piosenek. Autorka powszechnie znanych wierszy dla dzieci.

Odznaczenia: Order Polonia Restituta, Medal Gloria Artis (złoty) i Order Uśmiechu.

Była jedną z osób zakładających Stowarzyszenie Pisarzy Polskich.

W latach dziewięćdziesiątych aktywnie uczestniczyła w pracach Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Występowała w szkołach, na licznych imprezach dla dzieci, w bibliotekach. Bywała gościem festiwalu Mirona Białoszewskiego na ul. Tarczyńskiej. Wspaniała indywidualistka, z bezbłędnym wyczuciem języka. Dzieci traktowała jako potencjalnych artystów. Poczucie humoru było jej potrzebne w pracy i w życiu. Straciła je raz, gdy pewne wydawnictwo przedrukowało jej wiersze bez pytania o zgodę, bezczelnie opatrując notę o autorce fałszywą datą śmierci.

Wszyscy, którzy mieli szczęście ją znać, wiedzą, że straciliśmy osobę wspaniałą. Jej twórczość pozostaje z nami, czytaliśmy ją jako dzieci, czytaliśmy lub będziemy czytać ją swoim dzieciom.

Anna Nasiłowska, Prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich

Tags: ,


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *