logo
image
image

Stanowisko SPP w sprawie pominięcia Czesława Miłosza w lekturach

Posted on

Do Ministerstwa Edukacji Narodowej – w sprawie poezji Miłosza Szanowna Pani Minister!
Dobiegające nas doniesienia medialne o całkowitym pominięciu twórczości poetyckiej Czesława Miłosza na nowej liście lektur dla zreformowanego liceum ogólnokształcącego oraz w średnim kształceniu zawodowym zbulwersowały środowisko pisarskie. Rzeczywiście, w projekcie opublikowanym na stronach rządowego centrum legislacji nazwisko Miłosza nie pojawia się ani na liście lektur podstawowych, ani uzupełniających.
Twórczość Czesława Miłosza, laureata literackiej Nagrody Nobla z roku 1980 na trwałe wpisała się w historię najnowszą Polski, w historię literatury i polskiej poezji. Od decyzji poety o emigracji w 1951 roku, przez cały okres PRL twórczość Czesława Miłosza była trudno dostępna dla czytelników w kraju i podlegała różnym zabiegom cenzuralnym.
Jego twórczość jest w tej chwili niezbywalnym elementem kanonu literackiego. Jej nieznajomość byłaby poważną wyrwą w edukacji literackiej na poziomie maturalnym.
Obecność wybranych wierszy Czesława Miłosza na liście lektur jest niezbędna. Mamy szczególne powody, aby o tym przypominać, Czesław Miłosz był członkiem naszego Stowarzyszenia, powstałego po 1989 roku, czym się szczycimy.
Anna Nasiłowska, Prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich
Warszawa, dn. 9.08.2017

Tags: , , ,


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *